Categories: Rehabilitacja, Sanatorium

Rehabilitacja po koronawirusie

W chwili obecnej cały świat zmaga się z bardzo poważnym problemem, jakim bez wątpienia jest globalna pandemia wywołana przez wirusa covid-19. Sytuacja jest na tyle poważna, że rządy wszystkich niemal krajów podejmują zdecydowane kroki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rozpoczęto masowe programy szczepień, wprowadzane są kolejne obostrzenia i programy mające na celu nie tylko unikanie zakażeń, ale również pomoc osobom, które miały już kontakt z covid-19.

Aktualna wiedza na temat tego wirusa pokazuje, że zagrożeniem jest nie tylko choroba wywoływana przez ten niebezpieczny patogen, ale również powikłania, które pojawiają się u osób mających chorobę za sobą. Należą do nich problemy z układem oddechowym, sercem a także pewne dysfunkcje neurologiczne takie jak zaburzenia koncentracji i pamięci (tzw. mgła) lub nawet problemy z równowagą. Wszystkie te powikłania utrudniają codzienne funkcjonowanie i praktycznie uniemożliwiają szybki powrót do normalnego życia.

Nie ulega wątpliwości, że rehabilitacja osób, które przebyły zakażenie, jest nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna.

Faktem jest również, że przeciążona służba zdrowia słabo sobie radzi z coraz większą ilością zakażeń, a co dopiero ze zorganizowaniem skutecznej pomocy dla tych wszystkich, którzy cierpią na powikłania związane z infekcją.
Ozdrowieńcy nie są jednak, na szczęście, całkowicie pozbawione jakiejkolwiek pomocy. Mogą one uzyskać wsparcie w postaci informacji na temat możliwych powikłań, rehabilitacji przeprowadzanych przez niektóre ośrodki lub nawet turnus w specjalnych ośrodkach sanatoryjnych, które wyspecjalizowały się w udzielaniu kompleksowej pomocy w takich sytuacjach.

Sanatorium po covidzie nie jest co prawda niezbędne w każdym przypadku po ustaniu infekcji, ale trudno też zaprzeczyć, że rehabilitacja podjęta w wyspecjalizowanym ośrodku w sposób znaczący zmniejszy ryzyko poważniejszych powikłań i umożliwi dużo szybszy powrót do zdrowia.

W wielu przypadkach rehabilitację po covidzie można podjąć w państwowych ośrodkach jednak na chwilę obecną jest ich na tyle mało, że dostęp do nich może być znacznie utrudniony. W takim przypadku można skorzystać z pomocy wielu ośrodków prywatnych działających wcześniej jako klasyczne sanatoria. Placówki te, odpowiadając potrzebom dzisiejszych czasów, bardzo szybko wyspecjalizowały się w udzielaniu pomocy osobom z powikłaniami po przebytym zakażeniu covid-19 i w ich progach możemy liczyć na kompleksową terapię, która przywróci nas do formy.